en
cz
ge

Іване

 

Бабуадзе

поет, письменник, учасник підпільного руху опору

1903
|
193(?)

Бабуадзе народився у 1903 році в селі Сакара, що в муніципалітеті Зестафоні у Західній Грузії. Там же закінчив школу й у 1919 році став членом «Організації молодих марксистів» — молодіжного руху Грузинської соціал-демократичної робочої партії.

Після окупації Грузії радянською Росією у 1921 році Іване Бабуадзе навчався у Тбіліському державному університеті й одночасно працював в адміністрації Тбіліської залізниці. Був членом Грузинської соціал-демократичної робочої партії та брав участь у підпільному русі опору.

ЧК Грузинської РСР вперше заарештувала Бабуадзе у 1921 році. Він провів у в'язниці два місяці. 1923 року його знову затримали — за розповсюдження незаконних листівок і літератури.

Літературну кар'єру Іване Бабуадзе розпочав у 1925 році, використовуючи псевдонім «Ванлер Дайзелі». У його патріотичній прозі та поезії переважав модернізм, символізм та експресіонізм.

Ванлера Дайзелі втретє заарештували 30 червня 1925 року. 9 листопада Колегія ЧК Грузинської РСР засудила його до 1 року ув’язнення.

У заключному висновку чекісти описали письменника так:

«... Іван Бабуадзе є активним ворогом радянської держави, конкретно: він причетний до незаконної організації меншовиків, є її активним учасником, бере участь у незаконних зборах, збирає членські внески та агітує проти існуючого уряду...»

Після звільнення Ванлер Дайзелі продовжив займатися мистецтвом. У 1929 році видав книгу поезій «Балада про тигра, вбитого під Тбілісі».

Суспільство побачило в цьому символ знищення вільної Грузії радянською Росією — у 1921 році після окупації Грузії біля Тбілісі вбили каспійського тигра. До того ж, обкладинка книги була у кольорах прапора Грузинської Демократичної Республіки. Через це цензура забила на сполох, а письменника знову заарештували.

23 жовтня і 10 листопада Колегії ҐПУ Грузинської СРС та Закавказької СФСР засудили Іване до трьох років ув’язнення у концтаборі. За наказом ОҐПУ його відправили до Бутирської в’язниці у Москву. Останній документ, що свідчить про його стан, — звернення Ванлера Дайзелі до російського Червоного Хреста.

Письменник безслідно зник у засланні. Інформація про час, місце та причини його смерті невідома досі.

Архів колишнього КҐБ Грузинської РСР містить 2 кримінальні справи на Івана Бабуадзе №23165 та №25256. Документи включають ордери на арешт, анкету Іване Бабуадзе та інших в’язнів, протоколи допитів, листування підрозділів ЧК щодо них, звернення Бабуадзе тощо. Державна безпека була зосереджена переважно на з’ясуванні ролі письменника у підпільному русі. Документи про його останній арешт у 1929 році відсутні, тому незрозуміло, наскільки чекісти відобразили в документах реакцію цензури на його останню книгу — «Балада про тигра, вбитого під Тбілісі».

Усі охочі можуть переглянути та завантажити документи комуністичних спецслужб про Іване Бабуадзе на веб-сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.