en
cz
ge

Іване (Жанго)

 

Ґоґоберідзе

поет

1905
|
1937

Поет народився в 1905 році у селі Парцханаканеві, що в Західній Грузії.

У 1920-х роках входив до групи футуристів, долучився до видання авангардистського журналу H2SO4.

У 1927 році грузинська Спілка письменників і Народний комісаріат освіти відправили його отримувати вищу освіту навчання в Париж. У Франції Жанго насолоджувався богемним життям і товаришував з художниками-емігрантами. Зблизився із Саломеєю Андронікашвілі, Вірою Шухаєвою, Люсьєном Фогелем та українським політиком і письменником Володимиром Винниченком.

У 1932 році французька поліція депортувала Жанго Ґоґоберідзе. Кілька років він жив у Москві, де працював у редакції «Літературної газети». Там же під час Великого терору 1937–1938 років Жанго Ґоґоберідзе заарештували і через дев’ять днів, 14 квітня, екстрадували до Тбілісі. Слідство звинувачувало його в шпигунстві на користьом іноземної держави й участі у «контрреволюційній троцькістській організації», пов'язаній з Леваном Ґоґоберідзе, його двоюрідним братом та одним із колишніх керівників грузинських більшовиків, а також з Георгієм Еліавою, керівником Інституту бактеріофагів.

У заключному висновку справи написано:

«... Перебуваючи за кордоном, Ґоґоберідзе І. С. за дорученням Левана Ґоґоберідзе був пов'язаний з відомим представником української контрреволюційної еміграції – Винниченком, систематично зустрічався з ним і надавав йому злісно сфабриковану інформацію про Грузинську РСР...
Під час свого перебування у Франції, з 1927 по 1932 рік, Ґоґоберідзе І.С. був пов'язаний з агентом французької таємної поліції, емігрантами – Саломеєю Андроніковою та Вірою Шухаєвою та французьким журналістом Люсьєном Фоге, який працював у французькій таємній поліції...
Живучи в Москві та працюючи секретарем «Літературної газети», Ґоґоберідзе І.С. керував зв’язками із контрреволюційними елементами письменницького кола (Резник, Селівановський, Поступальський тощо) і разом з ними критикував з контрреволюційних позицій літературну політику Всесоюзної комуністичної партії більшовиків. Він висловлював контрреволюційні думки про літературу у своїх статтях у "Літературній газеті" і допомагав письменникам з контрреволюційними та злісними позиціями друкувати їхні твори в газеті... ».

12 вересня 1937 року під час виїзного засідання Військової колегії Верховного суду СРСР Жанго Ґоґоберідзе засудили до смертної кари. Його розстріляний тієї ж ночі, 13 вересня 1937 року.

Жанго Ґоґоберідзе реабілітували в 1989 році.

Архів колишнього КҐБ Грузинської РСР містить кримінальну справу Іване (Жанго) Ґоґоберідзе #371145 – 4 томи. Основну частину кримінальної справи або передали Музею грузинської літератури в 1991 році і згодом втратили, або спалили разом з іншими справами реабілітованих під час державного перевороту в Тбілісі у грудні 1991 року, коли горіла штаб-квартира колишнього КҐБ. Згадані чотири томи містять матеріали нагляду за кримінальним процесом, матеріали засідання військової колегії Вищого суду СРСР, особисті документи Жанго Ґоґоберідзе та реєстраційні фото.

Усі охочі можуть переглянути та завантажити документи КҐБ про Іване (Жанго) Гогоберідзе на веб–сайті Електронного архіву Українського визвольного руху України.