en
cz
ge

Петре

 

Багратіоні-Грузинський

поет, автор пісень

1920
|
1984

Багратіоні-Грузинський народився 28 березня 1920 року у Тбілісі в сім'ї наступника останнього короля Картлі-Кахетинського королівства — Гіоргі XII.

Закінчив 4-ту середню школу «Залізничний» в Тбілісі в 1937 році. Продовжив навчання в Тбіліському державному університеті на філологічному факультеті, який закінчив у 1941 році.

Друкувати свою поезію Петре Грузинський почав у 13 років під псевдонімом «Тамарашвілі».

У 1941 році його мати, Тамар Хечинашвілі, заарештували і відправили у заслання на 5 років.

Самого Петре заарештовували двічі — у 1937 та 1942 роках.

У 1940-х роках він працював у театрі Тбіліського державного університету.

Петре разом із друзями знову заарештував НКҐБ Грузинської РСР 27 березня 1945 року. Слідство стверджувало, що він організував групу молодих поетів, яка видавала нелегальний рукописний журнал «Анафема» з антирадянськими поезіями, а також мріяв відновити монархію в Грузії й стати королем

У матеріалах слідства написано:

«.. Слідство виявило, що обвинувачені — Грузинський-Багратіоні, Агніашвілі, Мчедлішвілі, Абрамішвілі та Шаншіашвілі, перебуваючи на антирадянських позиціях, під керівництвом Грузинського-Багратіоні об'єдналися у так званий “Літературний салон". За ініціативи того ж Грузинського-Багратіоні, вони мали систематичні зустрічі, де, окрім обговорення своїх антирадянських поезій та інших творів, прославляли учасників уже ліквідованих контрреволюційних груп у Тбілісі та висловлювали антирадянські погляди, включаючи образи проти батька радянської нації.
Вони були прихильниками відновлення монархії в Грузії і мріяли побачити Грузинського-Багратіоні королем, який видавав себе за наступника корони. Будучи молодими поетами з антирадянськими та шовіністичними позиціями, вони принципово відмовлялися друкувати свої вірші в радянській пресі і були впевнені, що їхні ідеї та позиції несумісні з існуючим режимом і проблематикою сучасної поезії.
Усі вони брали участь у виданні рукописного журналу "Анафема" (Прокляття) під керівництвом Грузинського-Багратіоні, де вони лицемірно висвітлювали антирадянську поезію. Вони надрукували 2 випуски журналу, який розповсюджувався у тісному колі друзів».

Під час розслідування під психологічним тиском і тортурами Петре Грузинському вдалося запевнити НКҐБ, що він має психічний розлад. Його відправили до реабілітаційного Інституту психіатрії, а згодом звільнили з-під слідства. Усіх інших в’язнів відправили до ГУЛАГу.

Після цього Петре Грузинський продовжив жити у Тбілісі. На його вірші склали багато популярних грузинських пісень.

Помер 13 серпня 1984 року.

Архів колишнього КҐБ Грузинської РСР містить кримінальну справу № 45285 — 6 томів про групу молодих поетів Петре Багратіоні-Грузинського, Маріам Абрамішвілі, Лізи Агніяшвілі, Тамари Шаншіашвілі та Шалви Мчедлішвілі. Основну частину кримінальної справи передали Музею грузинської літератури в 1991 році, і згодом втратили. Згадувані решта томів — це матеріали спостереження за кримінальним процесом, матеріали засідання Вищого суду Грузинської РСР, особисті документи жертв, у тому числі рукописи поезій, фотографії жертв, протоколи психіатричної експертизи Петре Грузинського, агентурні досенесення та матеріали спостереження. Оскільки метою репресій був нелегальний поетичний журнал, матеріали містять аналіз сюжету цілих творів та їх переклади російською мовою.

Усі охочі можуть прочитати та завантажити документи КҐБ про Петре Багратіоні-Грузинського на веб-сайті Електронного архіву Українського визвольного руху України.