en
cz
ge

Коте (Костянтин)

 

Мікаберідзе

актор, кінорежисер

1896
|
1973

Художник народився у 1896 році в місті Темрюк Краснодарського краю, що сьогодні входить до складу Росії. Закінчив Кутаїське міське училище.

Ще зі шкільних часів грав у виставах. З 1918 року працював як професійний актор театру в Кутаїсі, Батумі тощо.

З 1921 року — актор Тбіліського театру імені Шота Руставелі. У цей же час почав зніматися в кіно і однією з найвідоміших зірок грузинського кіно 1920-х.

Згодом Коте Мікаберідзе став кінорежисером і зняв шедевр німого кіно «Моя бабуся», який радянська цензура заборонила до 1976 року.

Він приєднався до комуністичної партії в 1939 році. У 1940—1950-х роках працював кінорежисером на грузинській кіностудії.

2 лютого 1957 року КҐБ Грузинської РСР заарештував Коте Мікаберідзе. Його підозрювали у написанні чотирьох анонімних листів, надісланих до приватних осіб і радянських газет.

Мікаберідзе повністю визнав своє авторство. Пояснив, що це було наслідком придушення просталінської демонстрації молоді 9 березня 1956 року, загальної депресії та психічних розладів.

У психіатричному висновку йдеться:

«... Він розуміє масштаби скоєного ним злочину, шкодує про це, але каже, що не може пояснити свою діяльність і пов'язує це з амнезією. Він стверджує, що все це було через його хворобу, особливо в той час, коли він вчиняв злочин. У лікарні він переважно спокійний, контактний, працездатний; часто малює — досить чіткі цифри.
Він коректно спілкується з лікарями, із хвилюванням розповідає про свої мистецькі плани. Іноді безконтактний, ні про що не говорить. В основному він залишається в ліжку. В інтелектуальній сфері реальних відхилень не має; мислить — логічно, асоціації — обґрунтовані. Активна увага трохи повільна. Пам'ять, особливо фіксуюча, повільна. Не висловлює дурні думки; не має галюцинацій. Критично ставиться до реальності.
Відповідно — ми робимо висновок, що пацієнт Мікаберідзе К.А. не страждає на психічний розлад, але є вираженою психопатичною особистістю. На даний час він страждає гіпертонічною хворобою та склерозом судин мозку. Як ми бачимо в матеріалах розслідування та за матеріалами психіатричної експертизи, під час скоєння злочину він перебував у стані реактивного неврозу (астенічно-депресивний синдром), але реальних симптомів психічного захворювання не виявлено, а тому ми можемо прийняти його за нормального. Що стосується гіпертонії, він може бути реабілітований в тюремній лікарні».

26 квітня 1957 року Верховний Суд Грузинської РСР засудив Коте Мікаберідзе до 3 років позбавлення волі. Він повністю відбув свій термін у мордовському таборі для політичних в'язнів.

У 1959 році, після звільнення з табору, він повернувся на батьківщину.

Помер 9 січня 1973 року.

Архів колишнього КҐБ Грузинської РСР містить кримінальну справу Коте Мікаберідзе #5702. Справа повністю збережена і показує повний слідчий процес — ордер на арешт, анкета Коте Мікаберідзе, допити його та свідків, акти експертизи рукописів, акти психіатричної експертизи Мікаберідзе та протокол засідання Верховного суду Грузинської РСР. Оскільки Коте Мікаберідзе був членом Комуністичної партії та відомим кінорежисером, кримінальна справа містить характеристики партії та грузинської кіностудії — перелік професійних робіт Коте Мікаберідзе у кіно тощо.

Усі охочі можуть переглянути та завантажити документи КҐБ про Коте Мікаберідзе на Електронному архіві Українського визвольного руху.