en
cz
ge

Коте (Костянтин)

 

Хімшіашвілі

письменник

1917—1942
|

Хімшіашвілі народився у 1917 році в місті Кутаїсі на заході Грузії.

Він закінчив школу у Коджорі, невеликому містечку поблизу Тбілісі, де його сім’я жила у 1920-х.

З 1931 року навчався на філологічному факультеті Тбіліського державного університету. Ще зі шкільних часів почав друкувати романи, які критики сприйняли з великим інтересом і надією.

Після закінчення університету залишився в аспірантурі та продовжив активне літературне життя, організовував неофіційні гуртки молодих письменників і поетів у Тбіліському державному університеті.

Під час Другої світової війни Коте Хімшіашвілі був мобілізований до Радянської Червоної Армії. Служив у 83-му стрілецькому полку в Кіровабаді, нині — Гянджа, Азербайджан.

1 лютого 1942 року Коте Хімшіашвілі, лейтенанта 35-го запасного стрілецького полку, заарештували органи НКВД Грузинської РСР.

НКВД полювало на молодих офіцерів Червоної Армії та аспірантів і професорів Тбіліського державного університету. Їх звинувачували в організації антирадянської фашистської організації для повалення радянської влади в Грузії за допомогою нацистської Німеччини.

У заключному висновку розслідування написано:

«... Під час короткочасного відступу радянської Червоної Армії, особливо коли німецько-фашистська армія була під Москвою, ця група аспірантів державного університету, яка сподівалася на перемогу фашистської Німеччини, підтримувала контрреволюційні поразницькі настрої і почала активно збирати контрреволюційну організацію для фашистського повстання у колі середнього командування їхніх полків, а також у знайомих групах громадян».

20 вересня 1942 року військовий трибунал Закавказького фронту засудив Коте Хімшіашвілі до смертної кари. Письменника розстріляли 18 жовтня 1942 року.

Коте Хімшіашвілі реабілітували у 1975 році.

Архів колишнього КҐБ Грузинської РСР містить кримінальні справи на групу громадян, серед яких Коте Хімшіашвілі — це #421549, 20 томів. Основну частину кримінальної справи передали Музею грузинської літератури в 1991 році, згодом втратили. Згадані інші томи — це матеріали нагляду за кримінальним процесом, матеріали засідання трибуналу НКВД, особисті документи жертв, реєстраційні фотографії НКВД та листування про реабілітацію групи потерпілих. Оскільки Хімшіашвілі підозрювали в організації підпільної військової змови, то матеріали здебільшого зосереджуються на його «антирадянській діяльності» в армії.

Кожен і кожна може прочитати та завантажити документи комуністичних спецслужб про Коте (Костянтина) Хімшіашвілі на веб-сайті Електронного архіву Українського визвольного руху України.