en
cz
ge

Йіржина

 

Штепнічкова

акторка театру і кіно

1912
|
1985

З 1936 року вона працювала в Національному театрі та театрі «На Віноградечі». Була заарештована у 1951 році під час спроби втечі на Захід, а потім – засуджена на показовому судовому процесі. Йіржина Штепнічкова була звільнена умовно-достроково у 1960 році. Повернутися до акторської діяльності їй дозволили лише у 1968 році. Її справа ілюструє масове використання нелегальних та провокаційних методів Служби державної безпеки у часи сталінізму.

Офіцери StB, які видавали себе за агентів, надісланих із Заходу, зв’язалися з нею в листопаді 1948 року, а в жовтні 1949-го – спробували спровокувати її на антикомуністичну діяльність. Пізніше StB використовувала контакти для тиску на Штепнічкову: її заарештували в червні 1951 року і погрожували ув’язненням на 20 років, якщо вона відмовиться співпрацювати з Державною безпекою. Після цілодобового допиту вона не витримала і підписала згоду.

Це не зупинило подальші провокації з боку StB. Іржі Фіала, ще один провокатор, найнятий Державною безпекою, зв'язався з Іржиною Штепнічковою у жовтні 1951 року і передав їй підроблений лист, нібито написаний кінорежисером Франтішеком Чапом, який пропонував їй виїхати до Німеччини, де на неї чекали акторські можливості. Це була підстава. Штепнічкова та інші люди виїхали до кордону 21 жовтня 1951 року. Фіала мав вести групу біженців через кордон. Окрім друзів Штепнічкової, до групи також увійшов син Йіржі, якому на той час було чотири роки: «Найбільше мені запам’яталося те, що ми були в поїзді, а потім вийшли групою. Ми пройшли через ліс, і нам сказали, щоб ми йшли тихо і бігли в укриття, якщо ми почуємо щось, будь-який звук, який не був звуком лісу. Нас очолив цей гід, а згодом виявилося, що він був співробітником StB».

Під час спроби втечі групу заарештував патруль прикордонної служби; лише Фіалі вдалося «втекти». Насправді біженці навіть не наближалися до кордону – вони були від нього більше, ніж за 25 кілометрів. Згодом їх усіх доправили до Праги, а також заарештували інших осіб, які знали про спробу втечі. У грудні 1952 року вся “диверсійна” група була засуджена до багаторічного ув’язнення; Штепнічкову засудили до 15 років.

Ще перебуваючи у в'язниці, вона намагалася вказати, що стала жертвою провокації. У листопаді 1956 року вона сказала для протоколу: «Зокрема, я хочу сказати, що сьогодні серйозно підозрюю, що моя спроба втечі була провокацією, і що Фіала, який видавав себе за провідника, насправді був співробітником StB. (…) Незадовго до того, як ми мали виїхати до кордону, Фіала з Фарскою та іншими пиячили; він відкрито сказав, що провідник і збирається перевести деяких людей через кордон; він розмовляв з невідомою дівчиною у барі (…), кажучи, що візьме її до Західної Німеччини. Я сумніваюся, що справжній провідник діяв би так; Я вважаю, що він робив у барі провокацію. Варто зазначити, що, хоча існувала можливість перетину кордону вночі, Фіала влаштував все так, щоб ми пертинали його о 8 ранку, коли було очевидно, що нас можуть побачити та заарештувати».

Після звільнення з в'язниці Іржина Штепнічкова та інші засуджені звернулися до суду за реабілітацією; це сталося в 1968 році. Після цього вона змогла відновити акторську кар'єру. Під час реабілітації слідчі StB намагалися відновити обставини справи, але їм це не вдалося. Йіржі Фіала, нібито «гіда», не знайшли; ймовірно, він був подвійним агентом, який працював як у Службі державної безпеки, так і в західних спецслужбах.