en
cz
ge

Гіві

 

Барамідзе

дослідник мистецтва, кінокритик

1929
|
1990

Барамідзе народився у 1929 році в селі Леса, що на заході Грузії. Закінчив Тбіліський театральний інститут у 1953 році і став помічником редактора рекламних оголошень в адміністрації кінотеатру Міністерства культури Грузинської РСР. Водночас працював кінокритиком, публікував статті та писав книги.

15 січня 1958 року КҐБ Грузинської РСР заарештував Гіві Барамідзе — його підозрювали у виготовлені та поширенні антирадянських листівок і брошур.

Разом з іншим підозрюваним, Іродіоном Пачулією, Гіві Барамідзе зізнався в організації видання й розповсюдження нелегальних газет після жорстокого придушення радянським режимом просталіністських демонстрацій молоді 9 березня 1956 року.

У заключному висновку розслідування написали:

«... Пачулія І. Л. та Барамідзе Г. І., знаходячись на антирадянських позиціях, з кінця березня 1956 р. почали антирадянську активність та погодилися виготовляти, копіювати та розповсюджувати антирадянські листівки та брошури у Тбілісі. Вони використовували грузинські друкарські шрифти, різні кліше, лакофарбові матеріали та інші інструменти, викрадені в липні 1955 року та березні 1956 року Пачулією І.Л. у типографії. Крім того, два кліше, включаючи копію відомої картини "Бурлаки", вкрадені Барамідзе Г.І. в друкарні "Зоря Сходу"...
Втілюючи свою змову, обвинувачені — Пачулія І.Л. та Барамідзе Г.І. — у травні 1956 року створили, виготовили, скопіювали друкарським методом і розповсюдили у Тбілісі близько 30 одиниць великого розміру антирадянських листівок №2 із зображенням “Бурлак”. Решту предметів розповсюдили у травні – червні 1957 року…
На початку листопада 1956 року особисто Барамідзе Г.І. випустив 15 найменувань антирадянських листівок невеликого розміру шляхом друку: звернення до студентів з проханням бойкотувати святкування 7 листопада 1956 р. Листівки розповсюджували Пачулія І.Л. та Барамідзе Г.І. разом довкола Державного університету та кампусу в Тбілісі….
Обвинувачений — Барамідзе Г.І. також створив серію антирадянських поезій та карикатур, рукописи яких були вилучені під час обшуку вдома та додаються до цієї справи як речові докази».

25 березня 1958 року Верховний суд Грузинської РСР засудив Гіві Барамідзе до 8 років позбавлення волі. Він відбував покарання у спеціальному таборі для політв’язнів у Мордовії.

У 1960 році його термін ув’язнення скоротили до 5 років і через три роки Барамідзе звільнили.

Помер 16 липня 1990 року у Тбілісі.

Архів колишнього КҐБ Грузинської РСР містить кримінальну справу Гіві Барамідзе та Іродіона Пачулії — №5802. Матеріали повністю збережені та показують повний хід слідчого процесу — порядок арешту, анкети обох ув’язнених, протокли допитів їх та свідків, акт експертизи рукописів, акт психіатричної експертизи Барамідзе та протокол засідання Верховного суду Грузинської РСР. Незаконні брошури, листи та плакати, надруковані Барамідзе та Пачулією, представлені у якості матеріальних доказів у кримінальній справі. Процес обшуку квартири Барамідзе задокументовано фотографіями, на яких показано обладнання для друку, друковані матеріали тощо.

Усі охочі можуть переглянути та завантажити документи КҐБ про Гіві Барамідзе на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху України.