en
cz
ge

Мілан

 

Кундера

письменник

1929
|

Мілан Кундера – один із найвідоміших чеських письменників.

Також писав вірші, есе та драми, але з часом відкинув свою ранню творчість. З 1948 року був членом Комуністичної партії Чехословаччини. Був виключений із неї у 1950 році, коли Служба державної безпеки перехопила його листування з Яном Трефулькою, в якому вони висміювали вищих партійних чиновників.

Незважаючи на це, Кундері дозволили закінчити навчання в Школі кіно і телебачення Академії сценічних мистецтв. Він випустився у 1953 році і залишився працювати там учителем та викладачем літератури. Митець знову приєднався до комуністичної партії в 1956 році. Був одним з найпопулярніших чеських письменників у 1960-х роках, навіть отримав Державну премію імені Клемента Готвальда.

У кінці 1960-х років Кундера підтримав зусилля реформаторів, спрямовані на демократизацію комуністичного режиму, однак в результаті йому довелося зіткнутися з цензурою. Він активно брав участь у Празькій весні 1968 року. А після окупації Чехословаччини військами Варшавського договору став жертвою переслідувань нового режиму так званої «нормалізації».

У 1969 році звільнили його дружину, а в 1970-му звільнили самого Мілана Кундеру і знову виключили з комуністичної партії. Він публікував власні тексти під вигаданими іменами і певний час заробляв на життя як астролог та автор гороскопів під псевдонімом. Кундеру включили до списку заборонених авторів на початку 1970-х років: йому не дозволяли друкуватися, а його книги вилучали з бібліотек.

Живе у Франції з 1975 року.

Він не здійснював відкритої антирежимної діяльності, проте перебував під наглядом StB. Перші ознаки ймовірної співпраці Мілана Кундери з комуністичною владою датовані 1950-ми роками. У 2008 році історик Адам Граділек опублікував текст, який нібито підтверджує, що 20-річний Кундера написав донос в в StB на деякого Мирослава Дворжачека. Письменник заперечує свою причетність до цієї справи. Є два документи, які побічно припускають, що він насправді був інформатором.

У документі, опублікованому Адамом Граділеком, зазначається, що: «Студент Мілан Кундера, який народився 1 квітня 1929 року, прийшов до Окружного відділення поліції, 6-а секція, II, Прага 6 (…) і повідомив, що студентка Іва Мілітка, яка живе в гуртожитку, розповіла іншій студентці Дласк з того ж гуртожитку, що в той день вона зустріла людину, яку знала, на ім’я Мирослав Дворжачек у Празькому Кларові. Як повідомляється, Дворжачек попросив дозволу залишити одну валізу, поки він не забере її по обіді».

Другий непрямий доказ співпраці Кундери із StB – це лекція тогочасного заступника міністра внутрішніх справ Ярослава Джермана «Про захист країни від внутрішніх та зовнішніх ворогів», яка пізніше була опублікована у книзі. У ній Джерман високо оцінив плідну співпрацю між StB та громадянами, завдяки чому були виявлені «наші вороги». Як приклад такої співпраці, заступник міністра навів випадок, коли «студент М. К. прибув до районного відділу поліції у Празі, 6, 14 березня 1950 року», і повідомив, що підозріла валіза зберігається у гуртожитку.

Участь Кундери у справі про подальший арешт Мирослава Дворжачека є предметом спекуляцій донині. Контекст періоду має вирішальне значення для розуміння цієї справи. На початку 1950-х років у Чехословаччині почалися чистки в суспільстві та політичні шоу. Мілан Кундера, якому на той час було 20 років, був старостою у гуртожитку, і стежити за такими ситуаціями було частиною його посадових обов’язків. Хоча цей інцидент вписується у контекст того часу, письменник рішуче заперечує свою причетність до нього.

StB знову встановила стеження за Міланом Кундерою на рубежі 1960-х і 1970-х років. Пропозиція «щодо запису як ворожої особи у категорії №. II/21 співробітника університету Мілана Кундери» була підписана у 1970 році. StB стежила за ним через мережу таємних співробітників та за допомогою спеціального обладнання: прослуховували його квартиру і телефон, перевіряли пошту.

Опинившись у глухому куті, Кундера вирішив домовитися з комуністичним режимом щодо роботи на Заході. Після низки обговорень у 1975 році йому дозволили продовж року перебувати у Франції. Служба державної безпеки на той час уже вважала його повернення до Чехословаччини небажаним: «Як тільки КУНДЕРА вирушить, проведіть допити деяких з близьких контактів КУНДЕРИ, зокрема ВАДЛЕЙЧОВОЮ Наталією, яка, згідно з технічно отриманою інформацією, передала КУНДЕРІ певний письмовий матеріал невідомого змісту; далі з ЄВОРОВОЮ Марією, яка, згідно з отриманими знаннями, здається, є зв’язковою ланкою між КУНДЕРОЮ та Францією. Факт допиту за підозрою у шпигунстві неодмінно зробить КУНДЕРУ відомим. Це може суттєво вплинути на рішення КУНДЕРИ повернутися до Чехословацької Соціалістичної Республіки.

Висланий до Франції, Мілан Кундера читав лекції в університеті в Ренні, а згодом – у Парижі. Чехословацький режим видав йому «емігрантський паспорт», який зазвичай надається людям, які легально проживають за кордоном та залишаються громадянами Чехословаччини. Коли Кундера хотів відвідати Чехословаччину в 1978 році, йому не дозволили. Наступного року його позбавили чехословацького громадянства у зв’язку з публікацією його роману «Книга сміху і забуття».