en
cz
ge

Властиміл

 

Тршештак

народний співак та автор пісень, письменник, візуальний художник та фотограф

1950
|

Він був членом асоціації виконавців пісень Шафрана в 1970-х роках. Підписав Декларацію Хартії 77 у 1979 році. Згодом йому заборонили будь-яку публічну діяльність. Був змушений покинути країну в 1982 році і повернувся до Чехословаччини після Оксамитової революції 1989 року.

Служба державної безпеки відстежувала Властиміла Тршешака з 1977 року. Його затримали в Празі 4 липня 1979-го, і нібито «дефектний матеріал, чітко сфокусований проти соціалістичного уряду в Чехословаччині» був знайдений під час обшуку його будинку. Митця знову заарештували в 1980 року.; цього разу StB затримала його через «обґрунтовану підозру у розповсюдженні ворожої друкованої продукції, спрямованої проти соціалістичного уряду».

Тршешак перебував під слідством у справі про злочин паразитизму у червні 1980 року; StB часто використовувала цей привід як підходящий засіб переслідування дисидентів. Однак Тршешак був працевлаштований, нікому не заборгував жодних грошей, і тому його переслідування довелося припинити. Він був неодноразово заарештований у березні 1981 року. 20 березня поліція попередила його, що, якщо він продовжить свою діяльність, буде підданий «кримінальному переслідуванню», перш ніж звільниться з-під варти. Наступного місяця митця затримали і знову допитали, нібито через хуліганство.

Зростаючий тиск на Властиміла Тршешака досяг кульмінації навесні та влітку 1981 року, коли його включили до проєкту "Асанаце", який тривала вже кілька років. У ході акції комуністичний режим намагався шляхом знущань та психологічного тиску змусити незручних людей (особливо підписантів Хартії 77) емігрувати. Двох співробітників таємної поліції приставили до Тршешака; його щотижня викликали до відділень поліції на допити. Поліцейська жорстокість досягла кульмінації під час допиту, який тривав з 13 по 16 липня 1981 року. Слідчий StB дав ляпаса Тршешаку, бив його різними предметами та палив руки сигаретами, в результаті чого під час допиту Властиміл Тршешак втратив свідомість.

Музикант згадував психологічне та фізичне насильство з боку StB: «Саме ті суворі допити змусили мене поїхати. Втрата часу, втома, страх, відчай. (...) Вони заарештували мене і побили просто тому, що вони хотіли і могли. Це була їхня посадова інструкція. Був товариш Кафка [офіцер StB] та ще один офіцер StB, якого я не знав; вони були п'яні. Коли у 81-му товариш Кафка побив мене до втрати свідомості, то вибіг через інший кабінет до коридору, щоб привести лікаря. У сусідньому кабінеті якраз допитували мого друга Павла Бруннгофера. Він влаштовував у своїй квартирі заборонені музичні вечірки та неофіційні виставки. Ми з П. Б. були категоричні, що ніколи не поїдемо, ніколи не емігруємо. Він побачив, як я лежу на землі з сусіднього кабінету; було очевидно, що я не прикидаюся, тому, коли я прийшов до тями, він сказав мені: "Їдь геть, покинь країну!"

Незважаючи на це, Властиміл Тршешак був змушений підписати неправдиве зізнання: “Я згоден з моєю заявою; Я не прошу вносити до нього виправлення чи доповнення. Я також заявляю, що на мене не чинили жодного психологічного чи фізичного тиску”.

Відразу після цього він погодився залишити Чехословаччину. Спочатку хотів поїхати до Австрії, та врешті-решт полетів до Швеції у квітні 1982 року. Його позбавили чехословацького громадянства.